Grzegorz HermanNazywam się Grzegorz Herman. Od urodzenia mieszkam i pracuję w Lesznie. Jestem absolwentem Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Lesznie oraz Instytutu Muzyki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie na kierunku Edukacja Muzyczna z Muzyką Estradową. Jako DJ oraz akustyk od wielu lat zajmuję się organizacją i oprawą muzyczną imprez firmowych oraz okolicznościowych. Już w trakcie studiów zajmowałem się organizacją dużych imprez, między innymi koncertów podczas leszczyńskich Juwenaliów, dzięki czemu mieszkańcy Leszna mieli okazję posłuchać na żywo takie zespoły jak AkuratDżem, Piersi, Łzy, czy Elektryczne Gitary.

Jestem także muzykieminstruktorem artystycznym oraz animatorem. W latach 2010 – 2013 zajmowałem się managementem atystyczno-imprezowym pierwszego w Lesznie studenckiego Klubu Muzycznego „Fabryka Cukierków”. Czym jeszcze się zajmuje w szeroko rozumianym świecie muzycznym? Jestem instruktorem gry na gitarze w Młodzieżowym Centrum Profilaktyki „Alternatywa”. Otrzymałem dwie nagrody od Prezydenta Miasta Leszna: pierwszą w roku 2006 – za działalność artystyczną i pedagogiczną promującą kulturę muzyczną w mieście Leszno, a drugą w 2011 roku – za organizację i przeprowadzenie wielu interesujących imprez muzycznych w tym Młodzieżowego Festiwalu Piosenki „Young Singers” w Lesznie.

Podcza zajęć w MPC Alternatywa

Związany jestem nie tylko z muzyką rozrywkową, ale również z muzyką ludową. Dołożyłem wielu starań do tego, aby dudziarskie granie przetrwało w naszym regionie. Swoją przygodę z muzyką ludową w Kapeli Dudziarskiej w Lesznie rozpocząłem już w wieku 11 lat. Była to wówczas jeszcze Kapela Wojewódzkiego Domu Kultury w Lesznie. Po latach gry w kapeli zostałem jej instruktorem, a następnie oddałem stery leszczyńskiej kapeli w ręce kolegi. Z kolei w 2014 pomogłem utworzyć kapelę dudziarską w Nietążkowie.

Potrafię znaleźć wspólny mianownik nie tylko z młodzieżą oraz rowieśnikami, ale także z seniorami. Od początku 2013 roku jestem opiekunem klubu seniora Jagiellonka. W tym czasie miejsce to stało się prężnie działającym centrum spotkań i aktywizacji seniorów. Gramy w brydża, uczymy się języków, obsługi komputera, sztuki dekupażu, jeździmy na wycieczki, wystawy do muzeów. Współpracuje także z Leszczyńską Radą Seniorów oraz innymi klubami seniora oraz organizacjami pozarządowymi zajmującymi się aktywizacją seniorów.

Wycieczka rowerowa z seniorami

Jeżeli spytasz moich przyjaciół o pierwsze skojarzenie ze mną, to najczęściej padającą odpowiedzią będzie: zawsze działa i zawsze coś robi. Od wielu lat udzielam się w Stowarzyszeniu Qltura, które organizuje wiele róznych wydarzeń kulturalnych – od wystaw, koncertów, warsztatów, przeglądów, po akcje book crossing i nocne wyprawy do lasu. Działam także w Stowarzyszeniu Przystań, które organizuje akcje mające na celu zmieniać otaczający nas krajobraz miejski oraz zachęcać mieszkańców do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jako przedstawiciel organizacji pozarządowych brałem udział w pracach nad strategią kultury dla miasta Leszna na lata 2015 – 2020.

Akcja Powrót AtlasaDziałam na wielu płaszczyznach, ponieważ Leszno jest bliskie memu sercu. To moje miejsce na Ziemi. Interesuje się historią naszego miasta. Uwielbiam przeglądać stare zdjęcia Leszna. Mam sporą kolekcję. Nasze miasto nie musi wstydzić się tego, jak wygląda, ale wiele urokliwych i wyjątkowych miejsc oraz budynków zniknęło z mapy Leszna. Z tej pasji i zamiłowania do starego, urokliwego Leszna zrodził się pomysł na akcję Powrót Atlasa. Wraz z przyjaciółmi staram się, aby na plac Tadeusza Kościuszki w Lesznie powrócił pomnik Atlasa, który w tajemniczych okolicznościach zniknął z tego miejsca około roku 1946. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu udało nam sie zarazić pomysłem pana Andrzeja Stróżyka z firmy Astromal i być może już w przyszłym roku uda nam się przywrócić Lesznu jeden z jego przedwojennych symboli, a zarazem rzeźbę unikalną na skalę światową. Chcemy, aby Atlas przyciągał ludzi z całej Polski i stał się nowym symbolem Leszna. Więcej informacji na stronie Powrotu Atlasa oraz w wydaniach ABC, które objęlo patronat medialny nad tą akcją.